Translate this blog!

czwartek, 13 marca 2014

Program krótki solistek i solistów - elementy obowiązkowe

Program krótki w konkurencjach indywidualnych, czyli u solistów i solistek, musi zawierać 7 lub 8 określonych z góry elementów technicznych. Kolejność ich wykonywania jest dowolna, ale ważne jest żeby konstrukcja programu była dopasowana do wybranej przez zawodnika muzyki. Cały program musi się zamknąć w czasie 2 min 50 s. Przed każdym sezonem określone zostaje jakie oraz ile (7 czy 8) będzie takich obowiązkowych elementów, ale prawdą jest, że ta lista wygląda zawsze bardzo podobnie. 

W sezonie 2013/2014 wyznaczono 7 obowiązkowych elementów programu krótkiego tak dla solistek, jak i dla solistów.

Soliści: 
1. Podwójny lub potrójny Axel
2. Potrójny lub poczwórny skok wykonany solo bezpośrednio po krokach łączących (tzw. connecting steps) albo innym porównywalnym elemencie jazdy dowolnej
3. Kombinacja skoków (możliwe warianty: 2+3, 3+3, 4+2, 4+3), może się składać z dwóch takich samych skoków
4. Sekwencja kroków
5. Piruet w jednej pozycji z jedną zmianą nogi (w wadze lub siadany, wybrana pozycja bazowa musi być inna niż w piruecie rozpoczynanym skokiem do piruetu), trzeba wykonać minimum 6 obrotów na każdej nodze, co najmniej 3 obroty przed i po zmianie nogi i minimum dwa w wybranej pozycji bazowej na każdej nodze
6. Kombinacja piruetów (piruet kombinowany) z jedną zmianą nogi i przynajmniej dwiema zmianami pozycji, trzeba wykonać minimum 6 obrotów na każdej nodze i przynajmniej dwa w każdej pozycji bazowej
7. Skok do piruetu (piruet rozpoczynany skokiem do piruetu), minimum 8 obrotów.

Solistki:
1. Podwójny lub potrójny Axel
2. Potrójny skok wykonywany bezpośrednio po krokach łączących lub innym porównywalnym elemencie jazdy dowolnej
3. Kombinacja skoków (możliwe warianty: 2+3, 3+3), może się składać z dwóch takich samych skoków
4. Sekwencja kroków
5. Piruet akrobatyczny w jednej pozycji, należy wykonać minimum 8 obrotów, po ich wykonaniu można przejść do pozycji Biellmann, co pozwala osiągnąć wyższy poziom wykonania
6. Kombinacja piruetów z jedną zmianą nogi i przynajmniej dwiema zmianami pozycji, minimum 6 obrotów na każdej nodze, przynajmniej dwa w każdej pozycji bazowej
7. Skok do piruetu (piruet rozpoczynany skokiem do piruetu), minimum 8 obrotów.
 

Dodatkowe zasady: skoki wykonywane solo powinny być inne niż te w kombinacji, jeśli wykonany został potrójny Axel, to nie można już wykonać kolejnego potrójnego Axla jako skoku w kombinacji lub skoku wykonywanego solo. 

Jak widać w programie krótkim nie zostawia się zawodnikom zbyt dużej dowolności, jego konstrukcja musi być zgodna ze ściśle określonymi zasadami. Istotne jest, że jeżeli zawodnik nie wykona w programie, któregoś spośród oznaczonych obowiązkowych elementów, to oczywiście uzyskuje odpowiednio niższą ocenę techniczną. Natomiast jeżeli wykona jakiś element techniczny spoza tej listy lub po prostu niezgodny z zasadami określonymi dla programu krótkiego, to za ten element nie otrzymuje punktów (nawet jeśli wykonał go bardzo dobrze). 
Przykładem mogłaby być sytuacja, w której zawodnik wykonał dwie sekwencje skoków w programie - za tę drugą nie otrzyma punktów, ponieważ w programie krótkim może znaleźć się tylko jedna kombinacja skoków. Innym przykładem mogłaby być sytuacja, w której zawodnik wykonał kombinację skoków potrójny Lutz + potrójny Loop, a jako skok wykonywany solo wykonał potrójnego Lutza. Jest to niezgodne z obowiązującymi zasadami (skok wykonywany solo powinien być inny niż te w kombinacji) więc za tego Lutza wykonanego solo zawodnik nie otrzyma punktów, a jeżeli nie wykona przed nim innego skoku solo, to straci możliwość uzyskania punktów za ten element programu.
Może się to wszystko wydawać na pierwszy rzut oka nieco zawiłe. Najłatwiej będzie chyba zrozumieć jak te zasady przekładają się na rzeczywisty program na konkretnym przykładzie. Proponuję przeanalizować jeden program wykonywany przez solistkę i jeden przez solistę. Zacznijmy od solistek.

I. Mae Berenice Meite, Mistrzostwa Europy 2014, Budapeszt - program krótki
W programie Francuski mamy po kolei (w kwadratowych nawiasach podany jest moment nagrania, w którym dany element jest wykonywany):
1. Kombinację skoków: potrójny toe loop + potrójny toe loop [1:24]
2. Skok wykonywany solo: potrójny loop [1:46]
3. Skok do piruetu [1:54]
4. Podwójnego Axla [2:16]
5. Kombinację piruetów ze zmianą nogi [2:26, zmiana nogi 2:30]
6. Sekwencję kroków [od 2:46 aż do momentu rozpoczęcia piruetu akrobatycznego]
7. Piruet akrobatyczny (zakończony piruetem w pozycji Biellmann) [3:26, przejście do pozycji Biellmann 3:36]

Siedem elementów wykonanych. W kombinacji skoków oba skoki są takie same (potrójne toe loopy), ale solo wykonywany jest inny skok - loop. Wszystkie dodatkowe elementy wykonywane podczas programu pomiędzy elementami obowiązkowymi mają znaczenie głównie przy ocenie komponentów programu (PCS), nie wliczają się do oceny technicznej programu TES (o tym nieco więcej innym razem).

Za przykład programu krótkiego solisty niech nam posłuży obecny Mistrz Europy.
II. Javier Fernandez Mistrzostwa Europy 2014, Budapeszt - program krótki
Elementy programu krótkiego Javiera zgodnie z kolejnością ich wykonywania. Dla ułatwienia w kwadratowych nawiasach podany jest moment nagrania, w którym dany element jest wykonywany:
 1. Skok wykonywany solo: poczwórny Salchow [0:48]
2. Potrójny Axel [1:07]
3. Skok do piruetu [1:16]
4. Kombinacja skoków: potrójny Lutz + potrójny toe loop [1:44]
5. Piruet w jednej pozycji ze zmianą nogi [1:51, zmiana nogi 1:56]
6. Sekwencja kroków [od 2:06 do kombinacji piruetów]
7. Kombinacja piruetów ze zmianą nogi [2:52, zmiana nogi 3:00]

Jak widać kolejność elementów u Javiera jest nieco inna niż u Mae Berenice, ale jest ich przepisowe siedem. W kombinacji skoków są wykonywane dwa różne skoki (Lutz i toe loop). Tak samo jak w przypadku programu solistki wszelkie elementy łączące pomiędzy wyróżnionymi elementami obowiązkowymi mają znaczenie głównie przy ocenie komponentów programu, nie wchodzą w skład oceny technicznej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz