Translate this blog!

czwartek, 30 stycznia 2014

Debiut w Soczi - zawody drużynowe w łyżwiarstwie figurowym

Chociaż łyżwiarstwo figurowe jest najstarszą spośród dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich, to już zawody drużynowe są w tym przypadku całkowitą nowością.

Fakt, że sam twór pod tytułem "zawody drużynowe w łyżwiarstwie figurowym" istnieje nie od dziś. Od kilku lat Międzynarodowa Unia Łyżwiarska "testuje" ten pomysł, a pierwsze zawody tego typu odbyły się w Tokio już w 2009 roku. Mimo to, zgodnie ze słowami Ottavio Cinquanty, te które odbędą się w Soczi będą się nieco różniły od wcześniejszych. W takim razie pojawia się kilka istotnych pytań, a najważniejsze, to z całą pewnością: na czym dokładnie mają polegać te zawody? kiedy się odbędą? kto weźmie w nich udział?

Zacznijmy jednak od początku - jak to się stało, że łyżwiarstwo figurowe na Igrzyskach Olimpijskich zostało wzbogacone o zawody drużynowe? Sporo wyjaśnień na ten temat udzielił Ottavio Cinquanta podczas konferencji prasowej przy okazji tegorocznych Mistrzostw Europy w Budapeszcie. Cała sprawa zaistniała kiedy zmienione zostały zasady konkurencji par tanecznych, a dokładniej, kiedy zrezygnowano z tańca obowiązkowego. Dzięki temu pary taneczne, tak jak pozostali zawodnicy, wykonują obecnie podczas zawodów dwa, a nie jak pierwotnie trzy programy. Pozwoliło to skrócić zawody o jeden dzień. Innymi słowy łyżwiarstwo figurowe zyskało na Igrzyskach Olimpijskich jeden dzień do zagospodarowania. Wtedy to ISU wystąpiła do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o wprowadzenie konkurencji drużynowej w łyżwiarstwie figurowym. A że muszą mieć wyjątkowy dar przekonywania, to podczas tegorocznej Olimpiady w Soczi zadebiutuje nowa konkurencja. I zajmie nie jeden, a trzy dni.

Ogólne zasady tych zawodów są bardzo proste: przystępuje do nich 10 drużyn, po 6 zawodników w każdej (solistka, solista, para sportowa, para taneczna). Te dziesięć drużyn bierze udział w programie krótkim/tańcu krótkim. Najlepsze 5 przechodzi do finału, czyli programu dowolnego/tańca dowolnego. Oczywiście zarówno program/taniec krótki, jak i dowolny odbywa się dla każdej konkurencji osobno. Innymi słowy mamy: program krótki solistów (10 zawodników), program krótki solistek (10 zawodniczek), program krótki par sportowych (10 par) i taniec krótki par tanecznych (10 par). Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku programu/tańca dowolnego, tyle że pozostaje po 5 zawodników/par. Każdy reprezentant zdobywa punkty za swój występ (system oceniania jest taki sam, jak w przypadku konkurencji indywidualnej) i następnie są one przeliczane w ten sposób: pierwsze miejsce = 10 pkt, drugie miejsce = 9 pkt, trzecie miejsce = 8 pkt i tak dalej) oraz sumowane dla całej drużyny. W ten sposób drużyna może maksymalnie (czyli gdyby wszyscy zawodnicy z danego kraju zajęli pierwsze miejsca) zebrać 40 punktów. Oczywiście całe zawody wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów sumarycznie w obu częściach zawodów. 

W ogólnym zarysie zasady wydają się być więc dość zrozumiałe. Więcej komplikacji pojawia się jeśli chodzi o kwalifikacje do zawodów drużynowych oraz gdy na przykład na cztery konkurencje z danego kraju kwalifikuje się tylko trzech reprezentantów (i brakuje przykładowo pary tanecznej). 
I takie sytuacje zostały jednak przewidziane. Zacznijmy od kwalifikacji. Najprościej rzecz ujmując w zawodach drużynowych mogą wziąć udział tylko ci zawodnicy, którzy będą brali udział w zawodach indywidualnych podczas Igrzysk, a dziesięć wybranych drużyn to te, których zawodnicy zebrali sumarycznie najwięcej punktów. Może się oczywiście zdarzyć, że dany kraj ma więcej niż jednego reprezentanta w konkretnej kategorii (np. dwie pary taneczne, dwóch solistów). W takiej sytuacji dopuszczalne jest, by jeden zawodnik/para wystąpił w programie/tańcu krótkim, drugi zaś w dowolnym. Każda drużyna ma możliwość wykonania maksymalnie dwóch takich zmian.
A co dzieje się jeśli drużyna jest zakwalifikowana, bo zdobyła wystarczająco punktów, ale niekompletna, bo brakuje reprezentantów w jednej z kategorii? I tutaj znaleziono pokojowe wyjście z sytuacji. Taka niekompletna drużyna może dobrać zawodników spośród tych, którzy nie zakwalifikowali się do udziału w zawodach indywidualnych na Igrzyskach (jedną parę, jednego solistę, jedną solistkę).

Ciekawą decyzją jest to, że zawody drużynowe odbędą się przed indywidualnymi.  Stawia to zawodników w trudniejszej niż dotąd sytuacji, bo przecież wzięcie udziału w zawodach drużynowych będzie ich kosztowało nie mniej energii niż w indywidualnych, na które muszą jeszcze zachować siły. Ciężki orzech do zgryzienia mają zatem te kraje, które posiadają więcej niż jednego zawodnika/parę w danej kategorii. No bo kogo wytypować do zawodów drużynowych? Tego lepszego czy nieco słabszego? 

Jak będą przebiegały zawody drużynowe przekonamy się na samym początku Igrzysk, bo zaczynają się one na dzień przed Ceremonią Otwarcia. Już 6 lutego odbędzie się program krótki solistów i par sportowych. 8 lutego taniec krótki par tanecznych, program krótki solistek oraz program dowolny par sportowych. 9 lutego program dowolny solistów, solistek i na sam koniec taniec dowolny par tanecznych, po którym zakończą się zawody. 

Rzecz jasna zwycięskie drużyny otrzymają medale, więc może się zdarzyć, że po raz pierwszy w historii jakiś zawodnik wróci z Igrzysk Olimpijskich z dwoma medalami.

Krótki filmik promujący i objaśniający pokrótce zasady zwodów drużynowych: 
Od Igrzysk w Chamonix (1924) łyżwiarstwo figurowe obecne jest na każdej Zimowej Olimpiadzie. Ostatnią tak dużą nowością wprowadzoną do tej dyscypliny było dodane rywalizacji w konkurencji par tanecznych w roku 1976. Dzisiaj to, że pary taneczne uczestniczą w zwodach wydaje się być całkowicie naturalne. Czy po kilku kolejnych olimpiadach podobnie przyzwyczaimy się do zawodów drużynowych?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz